You are here
Domestic News 

Renown, Killdeer win Big in South-East

RENOWN and Killdeer registered big victories last weekend in the second round Two-Day League competition of the South East Zone of the Trinidad and Tobago Cricket Board.

Three Renown batsmen hit impressive centuries to lead their team to an innings and 38 runs win over Blended, while Killdeer triumphed by six wickets in a low-scoring match against Rio Claro Sports.

Renown also demonstrated their superiority over Blended winning their 20/20 encounter by 38 runs in a key Group “C” fixture.

There were also note-worthy performances in the Two-Day League by Christian Conquerors, Strivers, and St Mary’s in Division One, who all collected full points in their respective fixtures.

Also, in winners’ row was President’s Associates of St Mary’s Village, Moruga, a new team campaigning in Division II which earned an exciting nine-wicket victory over Tristar at the Sancho St Julien Ground.

The South-East Zone also played host to a high-powered delegation over the weekend led by president of the TTCB Azim Bassarath.

Bassarath, accompanied by chairman of the Princes Town Regional Corporation Gowrie Roopnarine, Councillor Latchmi Narine Ramdhan, chairman of the South-East Zone Kelvin Mohammed, and community activists Anita Haynes and Randy Ramadharsingh visited eight venues over the two days where zone matches were being played.

The delegation met the players and officials and addressed several concerns which were raised and gave the assurance that all will be done to assist the growth and development of cricket throughout the district.

SOUTH-EAST ZONE TWO-DAY LEAGUE SCORES ROUND 2

SENIOR DIVISION BLENDED 145 & 144 (P. PERSAD 5/78) VS RENOWN 427/3 DEC. (K. RAMKARAN 124, T. MAHARAJ 138*, C. SIEUSANKAR 109*). RENOWN WON BY AN INNINGS AND 138 RUNS,
RIO CLARO SPORTS 104 & 164 (T. MAHARAJ 56) VS KILLDEER 143 (C. ECCLES 57) & 131/4 (R. LOBIN 72). KILLDEER WON BY 6 WICKETS.
TRENCHTOWN 336 VS SANCHO/ST JULIEN 264. MATCH DRAWN. TRENCHTOWN WON 1ST. INNINGS.
UNTOUCHABLES VS BICHE (RESCHEDULED).
ALL UMPIRES PRESENT ON BOTH DAYS.

DIVISION ONE CHRISTIAN CONQ. 143 (K. KISSOON 38, T. YATHALI 25, K. PIERRE 5/29) & 168/9 (M. MOHAMMED 54*, T. YATHALI 27, A. SOOKRAM 25, A. AGARD 4/61) VS CUSHE 66 (A. AGARD 23, A. SOOKAI 3/5, T. YATHALI 2/13) & 133 (A. AGARD 62, T. YATHALI 2/6). CHRIS. CONQ WON BY 112 RUNS.

FOREST RESERVE 122 & 168 VS ST JULIEN 193 & 71/1. MATCH DRAWN. ST JULIEN WON 1ST INNINGS.
NEW GRANT 140 & 91 VS STRIVERS 166 & 66/3. STRIVERS WON BY 7 WICKETS.

ST MARY’S 239 & 154/4 DEC. VS UNION 156 & 147. ST MARY’S WON BY 90 RUNS.

ALL UMPIRES PRESENT ON BOTH DAYS.

DIVISION 11 POOLE 140 (A. GOPEESINGH5/30) & 130 (B. HARRIOTT 4/46) VS TABLELAND 335/5 (J. ALLEN 115, B. HARRIOTT 106*). TABLELAND WON BY AN INNINGS AND 65 RUNS.

CEDAR HILL 95 & 163 VS SANTA MARIA 100 & 159/6. SANTA MARIA WON BY 4 WICKETS.

TRISTAR 118 (A. BANWARIE 6/32) & 81 (E. MEETOO) VS PRESIDENT’S ASSOC. 176 & 28/1. PRESIDENT’S ASSOC. WON BY 9 WICKETS.
ALL UMPIRES PRESENT.

20/20
GROUP “A”
SANCHO/ST JULIEN 179 VS UNTOUCHABLES 120. SANCHO/ST JULIEN WON BY 59 RUNS.
TABLELAND 203 VS FOREST RESERVE 100. TABLELAND WON BY 103 RUNS.
CEDAR HILL 189 VS STRIVERS 140. CEDAR HILL WON BY 49 RUNS.

GROUP ”B”
BICHE 124 VS KILLDEER 126. KILLDEER WON.

BICHE 162/6 (O. MORALES 48) VS CUSHE 81 (A. ALI 3/14, R. HERNANDEZ 2/9, K. CHARLES 2/9). BICHE WON BY 81 RUNS. (ROUND 1 GAME) CUSHE 158 (S. FARLEY49, J. MATTHEW 27) VS CHRISTIAN CONQUERORS 136/8 (T. YATHALI 60, R. SIRJU 48)-. CUSHE WON BY 22 RUNS.

GROUP “C”
RENOWN 190 VS BLENDED 152. RENOWN WON BY 38 RUNS.
SANTA MARIA 126/7 VS ST MARY’S 127/5. ST MARY’S WON BY 5 WICKETS.
TRENCHTOWN 126 VS ST JULIEN 103. TRENCHTOWN WON BY 23 RUNS.

Related posts

Leave a Comment